Spoločnosť Hubert J.E. zrenovovala hrob

Fabrika_HJE_old

Spoločnosť Hubert zrenovovala hrob svojho dávneho majiteľa a na tohtoročných Dňoch obce Štós ho spolu s obyvateľmi požehnali.

Celým menom Henricus (Henrik) Josephus Hubert bol priamym potomkom Johanna Evangelistu Huberta, jedného z majiteľov firmy. Aj keď žil väčšinu života v bohatstve, nakoniec v hlade zomrel. Bez patričnej úcty bol potom pochovaný práve v Štóse pri Medzeve.

Henrik Hubert pôsobil vo firme od roku 1903 a v roku 1918 prevzal kontrolu nad jej riadením. Vlastnil veľký majetok, o ktorý však po znárodnení v roku 1948 prišiel. Pre jeho maďarskú národnosť sa totiž ocitol na listine Maďarov, ktorí mali byť deportovaní. Presídlený bol nakoniec do obce Štós, kde s manželkou vo veľkej chudobe aj zomreli. Henrik bol pochovaný ako obyčajný človek – súčasťou jeho hrobu bol jednoduchý kríž, ktorý sa nachádzal pri plote miestneho cintorína.

DSCF2622Z obnoveného hrobu Henrika Huberta sa tešia najmä čelní predstavitelia obce, ktorí renováciu schátraného miesta posledného odpočinku podporili. Hrob dodatočne požehnali počas Dní obce Štós 2016. „Na Henrika Huberta v obci spomíname iba v dobrom a pravidelne si uctievame jeho pamiatku. Je súčasťou našej histórie. Zomrel v chudobe, no za svojho života bol veľmi úslužný, čo mu dnes chceme na oplátku vrátiť. Dnes sme zrekonštruovaný hrob a dôstojný náhrobný kameň spolu so spoločnosťou Hubert J.E. požehnali. Považujeme to za našu morálnu povinnosť,“ hovorí Anton Imling, starosta obce Štós.

O rekonštrukciu hrobu sa postarala spoločnosť Hubert J.E.. Po slávnostnom požehnaní si na pamiatku jedného zo svojich majiteľov pripili prémiovým sektom Hubert. „V našej firme sme veľmi hrdí na našu 190-ročnú históriu. A za ňu vďačíme práve ľuďom, ktorí stáli v pozadí Hubertu. Henrik bol pre našu spoločnosť významným človekom, ktorý si zaslúži dôstojné miesto posledného odpočinku,“ dodáva Miroslav Tkáč, riaditeľ  spoločnosti pre obchod a marketing.
Miesto odpočinku Henrika Huberta požehnala dvojica farárov Ondrej Kolárovský a Rastlislav SuchýMiesto odpočinku Henrika Huberta požehnala dvojica farárov Ondrej Kolárovský a Rastlislav Suchý (zdroj: Nový Čas)