Súťaž Hubert Fresh Fashion Contest

Hubert Fresh Fashion Contest 2016 cover

Súťaž Hubert Fresh Fashion Contest sa uskutočňuje pod záštitou unikátneho projektu Fashion LIVE! v spolupráci so značkou Hubert.

Odborná porota v zložení kreatívnej riaditeľky Fashion LIVE! Olo Křížovej, odevného dizajnéra a supervízora podujatia Marcela Holubca, módneho publicistu Zdena Gáfrika a zástupcu spoločnosti Hubert vybrala tento rok spomedzi 17 prihlásených troch najlepších. Víťazmi sa stali talentovaní návrhári Boris Kráľ, Samuela Takáčová a dizajnérska dvojica Lucia Žiak Roháčová s Petrom Žiakom, ktorí dostanú priestor na odprezentovanie svojej kolekcie priamo na podujatí Fashion LIVE! v rámci samostatnej prehliadky v hlavnom čase, a to počas posledného prehliadkového dňa pred odovzdávaním Fashion LIVE! AWARDS.

Fashion LIVE! 2016 nadväzuje na úspešný projekt pre mladých tvorcov, ktorý sa tento rok koná pod taktovkou značky Hubert. Súťaž Hubert Fresh Fashion Contest je určená pre mladú krv módnej scény nielen zo Slovenskej, ale aj z Českej republiky. Dizajnéri majú zároveň jedinečnú možnosť získať finančnú podporu vo výške 400 eur na vytvorenie vlastnej kolekcie a ukázať tak svoj talent širokej verejnosti. Inšpiráciou pre aktuálny ročník súťaže je téma „Fashion Bubbles“, ktorá musela byť obsiahnutá vo všetkých zaslaných kreatívnych návrhoch.

„Osobne ma veľmi potešilo, ako súťažiaci kreatívne reagovali na tému sektu a bubliniek vo svete módy. Príjemne ma prekvapili aj textové poznámky k jednotlivým modelom, ktoré nielen výstižne komentovali zámer autora, ale aj „perlivý“ zdroj jeho inšpirácie. Verím, že prostredníctvom projektu Hubert Fresh Fashion Contest podporíme mladých tvorcov na začiatku ich profesnej cesty, aby mohli v plnej miere uplatniť svoj talent a nadobudnuté vedomosti. Víťazi nás zaujali nielen celkovým estetickým dojmom modelov, ale aj individualitou a originalitou prezentácie svojich kolekcií. Držím im palce, aby ich tento úspech motivoval do ďalšej tvorby, ktorá ich bude napĺňať profesnou ako aj osobnou radosťou,“ povedal Ing. Peter Krúpa, konateľ spoločnosti Hubert J.E..

Fantázii sa medze nekládli a tak sú víťazné kolekcie štýlovo pestré. Prihlasovanie odevných dizajnérov do Open Call-u súťaže Hubert Fresh Fashion Contest bolo možné od 8.5.2016 do 2.6.2016. Podmienkami pre zapojenie sa do súťaže bol minimálny vek 15 rokov a vypracovaný návrh kolekcie piatich modelov so zastúpením pánskych aj dámskych odevov. Hodnotil sa celkový štýl kolekcie, originalita, kreatívne uchopenie témy a možný komerčný dopad. Dizajnéri sa zaradia medzi návrhársku elitu, keď počas posledného prehliadkového večera predstavia svoju vytvorenú kolekciu v rámci samostatnej módnej prehliadky, tesne pred odovzdávaním Fashion LIVE! Awards.

Profily finalistov súťaže Hubert Fresh Fashion Contest:

Talentovaný študent odevného dizajnu Boris Kráľ (18) študuje v 3. ročníku na Strednej umeleckej škole v Trenčíne a pri tvorbe kolekcie sa inšpiroval atmosférou a emóciami raňajok so šampanským, odkiaľ pochádza aj samotný názov Champagne for breakfast. Zahráva sa s myšlienkou nosenia klasických pyžám, županov a negližé aj počas všedných dní. „Odevy majú pôsobiť ležérne a intímne, akoby ich nositeľ práve vybehol z postele. Pyžamo je prvkom pohodlnosti a uvoľnenosti,“ tvrdí mladý dizajnér. Kolekcia je nositeľná, pohodlná a luxusná zároveň. Farebnosť je príznačná pre sekty značky Hubert v odtieňoch zelenej, zlatej alebo samotná farba sektu ako bordová a rosé. Dizajnér využíva vo svojich návrhoch satén ako hlavný materiál, zdobiace prvky v podobe golierov či riasených pásov inšpirované klasickým pyžamom. Zaujímavé detaily vytvárajú plisované prvky, ktoré dodávajú modelom štipku luxusu.

Samuela Takáčová (25) je mladá dizajnérka, ktorá študovala na Univerzite Southampton Solent v Anglicku. Jej originálna kolekcia nesie názov Reminiscent a k hlavným prvkom patrí ľahkosť a priehľadnosť. Jednotlivé modely reprezentujú éterickosť bublín a ich krátkodobé trvanie. „Hlavným motívom je magický efekt transparentnosti a ľahkosť bublín, ktorý sa odráža v dizajne a hlavne v materiáloch ako hodváb, šifón a organza,“ upresňuje dizajnérka. K doplneniu kolekcie patria aj zaujímavé pokrývky hlavy zhotovené z plastu a kovovej konštrukcie inšpirované prchavosťou bublín.

Dizajnérska dvojica Peter Žiak (34) a Lucia Žiak Roháčová (36) tvoria spoločne vo svojom módnom ateliéri LUZ. Názov ich kolekcie nesie pomenovania troch fáz – Edgy, Flowy, Volatile, ktoré spoločne vytvárajú celkový príbeh inšpirovaný témou bublín. „Chceli sme čistým vlastným rukopisom vyjadriť naše vnímanie zadania,“ upresňujú dizajnéri. Od vzrušujúceho začiatku plného očakávaní, cez moment spoznania chute a vôní, až po prchavosť a uvoľňujúce spektrum emócií. Hlavnými hodnotami kolekcie bola elegancia, dostupné materiály a strihové riešenia. Vo výsledku sa dizajnéri vždy snažia o funkčnosť odevov a ich nositeľnosť.

Takto prebiehalo zahájenie súťaže Hubert Fresh Fashion Contest: